page-header

Hallitusseened

Hallitusseened

Hallitusseen, Stachybotrys chartarum (n-ö must hallitus), on üks kardetumaid hallitusi, mis vajab elutegevuseks rohkelt niiskus, mistõttu esineb sageli veekahjustustega hoonetes. Hallitusseeneliik S. chartarum kasvab erinevatel niisketel pindadel, eelistumad on tselluloosi sisaldavad materjalid. Eluruumides tekib sagedasti niisketes ruumides nagu vannituba või õhust vee kondenseerumisel jahedamatele ruumi pindadele.

Stachybotrys chartarum esinemine ruumiõhus on problemaatiline, kuna ta võib toota inimese tervisele ohtlikke mükotoksiine makrotsüklilise trihhotetseenide grupist, nagu satratoksiinid (satratoxins), roridiinid (roridins) ja verrukariinid (verrucarins). Nende väga mürgiste toksiinide tõttu võib antud seene esinemine põhjustada terviseprobleeme, nagu naha, silmade ja hingamisteede ärritusi, või isegi mükotoksikoose.

Hallitusseente tõrje ja sellega kaasnevad muud tööd.

Veekahjustuste  korral esineb sagedamini hallitusseeni Chaetomium globosumStachybotrys chartarumTrichoderma . Eelkõige armastavad need seened kasvavad tselluloosirikastel materjalidel, nt kipsplaadi paberil, tapeedil, saepuruplaatidel. Liigne hallituse konsentratsioon õhus põhjustab terviseprobleeme. Hallituse esinemine võib osadel inimesel põhjustada suhteliselt kergeid tagajärgi, nagu ninakinnisus või kerge köha, siis võib see astma või nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel põhjustada tõsisemaid reaktsioone.

Kui tekib kahtlus või olete kindel, et Teie majapidamises on hallitusseened, siis võtke meiega ühendust ning leiame Teile parima lahenduse.